Az emberi immunrendszer még csak fel sem ismeri…
A vírusok száma a Földön megdöbbentően nagy. Nagyobb, mint a csillagoké az univerzumban.
Valójában minden egyes csillagra legalább 100 millió vírus jut bolygónkon.
De csak kevesen tudják, melyek a leggyakoribb típusok a vírusok között.
Ezek között vannak kevésbé veszélyes és nagy veszélyt jelentő vírusok is, ezt a covid óta már az egész világ tudja.
A covid szinte a semmiből jött, így sokan úgy gondolják, hogy a most megtalált, Mariana-árok mélyén rejtőző vírusra is fokozott figyelmet kell fordítani.
Azzal ugyanis hogy a felszínre hozzák vizsgálni, beláthatatlan katasztrófát és egy nagy világjárványt is előidézhetnek.
Nemrégiben egy nemzetközi kutatócsoport egy új bakteriofágot fedezett fel az óceánok legmélyebb pontjáról, a Mariana-árokból vett üledékmintában. Az üledéket 8900 méteres mélységből hozták a felszínre.
Az ezzel kapcsolatos tanulmány a Microbiology Spectrum című folyóiratban jelent meg.
„Legjobb tudomásunk szerint ez a legmélyebben izolált ismert fág a globális óceánban”
– mondta Min Wang, a kutatók egyike, a kínai Ocean University of China professzora az Amerikai Mikrobiológiai Társaság híroldala szerint.
Az új bakteriofág neve vB_HmeY_H4907. A Halomonas nemzetséghez tartozó halofil (magas sókoncentrációjú környezetben élő) baktériumokat fertőz.
Az ilyen baktériumok általában a mélytengeri hidrotermikus forrásokban találhatók.
A tudósokhoz rengeteg aggódó kérdés érkezett be azzal kapcsolatban, hogy mekkora veszélyt jelenthet ez a vírus az emberi civilizációra nézve.
„Ahol élet van, ott biztos, hogy szabályozók is dolgoznak”, mint például ebben az esetben ezek a vírusok – jelentették ki a kutatók.
Mindenki a Mariana-árokból, a Föld legmélyebb pontjáról felhozott vírustól retteg, pedig valójában igen kicsi az esélye annak, hogy végzetes legyen.
A vírus annyira ismeretlen egyébként, hogy az emberi immunrendszer fel sem ismeri, ami nagy baj lehet, ha képes fertőzni az embert
Bár további kutatásokra van szükség, azt ki lehet jelenteni, hogy az előzetes vizsgálatok szerint nem kell világjárványtól tartanunk.
Sőt, úgy tűnik, hogy az emberi szervezetet meg sem tudja fertőzni.
A vB_HmeY_H4907-et halofil baktériumtörzseket tartalmazó üledékmintából izolálták.
A fág genomikai elemzéséből kiderült, hogy a fág lizogén, ami azt jelenti, hogy – sok más fágfajjal ellentétben – nem öli meg a gazdatestét. Megfertőzi, szaporodik, majd továbblép a következő generációval.
Így egyelőre egy újabb végzetes világjárvány kirobbanását úsztuk meg.