Döbbenetes felfedezést tettek a csillagászok. Üzenet egy másik, földönkívüli világból?
A csillagászok rádiójeleket vesznek fel egy távoli galaxisból, méghozzá nem is akármilyeneket.ű
Ez lehet az elmúlt évek talán egyik legizgalmasabb fejleménye, felfedezése.
Soha ilyen meszsiről nem fogtak még rádiójeleket.
A Földnél jóval nagyobb távolságra lévő galaxisok felfedezése most elérhető közelségbe kerülhet, ráadásul akár még földönkívüli civilizációk nyomaira is bukkanhatunk.
A csillagászok régóta próbálják megválaszolni ezt a kérdést a közeli galaxisok által kibocsátott rádiójelek valódi mivoltát, hogy pontosan mi okozza ezeket, hogyan jönnek létre.
A montreali és indiai kutatók most egy rádiójelet rögzítettek a legtávolabbi galaxisból egy 21 cm-es vonalként ismert meghatározott hullámhosszon, így a csillagászok mélyebbre áshatnak a korai univerzum rejtelmeiben.
Természetesen ahogyan máskor is, most is felmerült az, hogy ezek a jelek akár mesterségesek is lehetnek, vagyis egy távoli, fejlett civili záció üzenete is egyben.
Azonban ennek kicsi a jelen helyzetben a valószínűsége, mivel a hidrogénvonallal egyezik.
“Egy galaxis különböző típusú rádiójeleket bocsát ki.
Eddig csak egy közeli galaxisból lehetett ezt a bizonyos jelet felvenni, ami korlátozza a Földhöz legközelebb eső galaxisokkal kapcsolatos ismereteinket”
– mondja Arnab Chakraborty, a McGill Egyetem posztdoktori kutatója. Matt Dobbs professzor felügyelete alatt.
De a természetben előforduló jelenség, az úgynevezett gravitációs lencse segítségével rekord távolságból is felvehetünk egy halvány jelet.
Ez segít megérteni a galaxisok kialakulását a Földtől sokkal nagyobb távolságra.”
A jel bár természetes, mégis az idegenek nyomára vezethet a mostani felfedezés.
Egyrészt segít megismerni az univerzum kezdetét követő állapotokat, másrészt a gravitációs lencse hatás által olyan messzeségből észlelhetünk jelforrásokat, mint még soha.
Így pedig még nagyobb, többszörös eséllyel “akadhatunk rá” egy olyan üzenetre, amit valóban intelligens lények küldtek szét a kozmoszba.