Újabb globális krízis van észülőben, de ez a Föld minden egyes emberét érinteni fogja…
Megdöbbentő és egyben nagyon aggasztó hír látott napvilágot.
Ez nem túl sok jót ígér – írja összefoglalójában a Bloomberg.
Arról van szó, hogy Kínában elkezdett történni valami, ami az egész világra kihathat. Egy sokkal súlyosabb krízis van elindulóban, mint amit maga a koronavírus járvány okozott eddig.
A kínai tőzsde egyelőre többet esett a február óta kibontakozó korrekcióban, mint bármely más vezető részvénypiac.
Ez azért nagyon rossz ómen, mert a kínai részvények az elmúlt másfél évben mindig a többi tőzsde előtt jártak.
A világ jegybankjainak többsége jelenleg jellemzően azzal van elfoglalva, hogy a koronavírus (SARS-CoV-2) okozta járvány tavalyi kitörése után hozott intézkedések, a többszörös kamatvágások és hatalmas likviditási fröccsök utóhatásait kezelje.
Néhány közülük, mint például az amerikai Federal Reserve vagy az ECB (Európai Központi Bank) eddig azt nyilatkozta, hogy egyelőre kitartanak laza monetáris politikájuk mellett. Vannak azonban már olyan központi bankok, amelyek kénytelenek szembenézni az egyre növekvő inflációs kockázatokkal.
Ez az egész azért is tűnik tragikusnak, mert eddig előre jelezte Kína, mi jön a világban
Ezt azért illik komolyan venni, mert a kínai gazdaság és tőzsde az elmúlt egy év folyamán elsőként kapta a csapásokat a Covid-19-es járványtól, de elsőként is kezdett kilábalásba.
Ebben persze szerepet játszott az ország eddig sikeresnek tekinthető járványkezelési stratégiája is
– hívta fel a figyelmet Peiqian Liu, a Natwest Markets szingapúri Kína szakértője.
Kínának jelenleg nyomós okai vannak arra, hogy a többi országnál hamarabb visszavonja a gazdaságnak a járvány miatt juttatott élénkítő intézkedéseket.
A Credit Suisse Group AG elemzői ezen a héten eladásra minősítették le a kínai részvényeket, mondván, valószínűleg ez lesz az a tőzsde, ahol a járvány alatt elért csúcsokhoz képest a legnagyobb visszaesést lehet majd tapasztalni.
Öt hét alatt a befektetési bank immár másodszor minősítette lejjebb a kínai eszközöket.
Emiatt a kormány nemrég újraindította az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háború miatt átmenetileg félbeszakított kampányát, amellyel az ország gazdaságának túlfűtöttségét okozó likviditás és hiteltúltengés ellen harcolt.
Sokak szerint az a dominó első eleme, mely ha ledől, egymás után borul a többi, melynek végén egy minden eddiginél nagyobb gazdasági válság várhat majd ránk…