Televetődött, hogy egy európai szintű népszavazással kellene dönteni arról, hogy Orbán Viktort (és így Magyarországot is) kitegyék az EU-ból!
Senki sem gondolta, hogy ez az idő valaha eljön az Európai Unióban.
A Luxemburgi külügyminiszter komolyan bírálta Orbán Viktort, és a népszavazási kezdeményezésére reagálva elmondta, hogy az EU-nak kellene egy népszavazást kiírni arról, hogy meddig tolerálják még a magyar miniszterelnököt.
Egyöntetű lenne a népszavazás eredménye, ezzel pedig óriási jogi alapja lenne Magyarország kizárásának az EU-ból, és ezt a véleményt egyre többen osztják.
Már Angela Merkel sem áll ki Orbán Viktor mellett.
Frankfurter Rundschau például azt várja az EU-tól, hogy ne engedjen Magyarországnak és Lengyelországnak.
Be kell élesíteni a jogállami mechanizmust, azaz csak kevesebb pénzt szabad utalnia azoknak, akik megvetik a demokráciát.
A két ország ma be sem tudna kerülni az unióba, mert nem teljesíti a demokratikus normákat.
A lap szerint minden tagországot kötelezni lehetett volna, hogy szavazzanak arról, szükségesnek tartják-e a közösségi alapértékeket.
Ily módon a demokratikus mag-Európa elválhatott volna a jogállam ellenségeitől.
Ez szintén egy “megoldása” lenne a helyzetnek, amiben erősen gondolkodik az EU vezetése.
Magyarország kiléptetésére még egy másik mód is lenne az európai jogalkotók szerint.
A megfogalmazás, miszerint új EU-t kéne alapítani, világosan utal arra, hogy az államközösség tehetetlen az ilyen kormányokkal szemben.
Az európai alapszerződés ugyanis nem ad lehetőséget a tagállamok kizárására.
Valójában egy mód van a távozásra, a híres 50. cikkely, amelynek alapján az Egyesült Királyság önként kilépett az unióból.