Már az elmúlt hetekben is többször katonai akcióval fenyegetett Észak-Korea. Egy akció keretében felrobbantották az egyik béka jelképének számító épületet.
Egyes források szerint vége szakadhat az 1953 óta tartó status quo-nak!
Vége annak az amúgy is sose létező, törékeny békének, ami Észak és Dél-Korea között volt?
Az robbant be néhány órája a hírekbe, hogy Észak-Korea katonai parancsra akciót hajthatott végre, méghozzá Dél-Korea sérelmére.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség szerint a robbantás után fokozott készültségbe helyezték a dél-koreai hadsereget, és fokozottabban figyelik az északi országot. Mun Dzsein dél-koreai államfő összehívta a nemzetbiztonsági tanács rendkívüli ülését.
A keszongi összekötő irodát 2018-ban létesítette a két ország, hogy elősegítse a párbeszédet és az együttműködést. Az irodát a két ország vezetőjének csúcstalálkozója után kialakult békülékeny hangulatban nyitották meg. Január közepén azonban a koronavírus terjedése miatti aggodalmak folytán függesztették az ottani tevékenységet. A múlt héten Észak-Korea ellenségnek kiáltotta ki Dél-Koreát, és fogadkozott, hogy mindenfajta kommunikációs csatornát felszámol a dél-koreai aktivisták röpiratos kampánya miatt, írja az MTI.
Röviddel a robbanás előtt az észak-koreai hadsereg vezérkara közleményben tudatta, fontolóra vette a hadsereg bevonulását a két Koreát elválasztó fegyvermentes övezetbe, és vizsgálja az erről szóló cselekvési tervet. A vezérkar elfogadott egy javaslatot arról, hogy együttműködik a néppel „az ellenség ellen készülő nagyszabású röplapterjesztésben”.
A vezérkar nem részletezte, hogy milyen térségekbe fontolgatja a bevonulást, de a Yonhap dél-koreai hírügynökség szerint feltehetően a Keszong határváros és a Gyémánt-hegység környékéről lehet szó, ahol közös ipari és idegenforgalmi beruházásokat és fejlesztéseket valósított meg a két ország. A Szöultól mindössze ötven kilométerre lévő Keszong volt az egyik legfőbb csapásirány az észak-koreai hadsereg hadműveleti terveiben, és több gyalogsági hadosztályt és tüzérségi dandárt állomásoztattak a város keleti peremén, mielőtt 2003-ban elkezdték építeni ott a közös ipari parkot.
A két országot elválasztó, négy kilométer széles demilitarizált övezet létrehozásáról szóló megállapodást a hároméves koreai háború után, 1953-ban írta alá Észak- és Dél-Korea.
Kim Dzsonun észak-koreai vezető húga, Kim Jodzsong szombaton katonai akcióval fenyegette meg Dél-Koreát, amiért szerinte nem tesz semmit a dél-koreai aktivisták szórólapkampánya ellen.
Észak-koreai disszidensek és más aktivisták az elmúlt hetekben apró hőlégballonok segítségével szórólapokat juttattak át Dél-Koreából a határon, amelyekben erőteljesen bírálták a phenjani rezsimet és a katasztrofális emberi jogi helyzetet.
A dél-koreai védelmi tárca bejelentette, hogy feljelentést tesz ellenük. Szöul korábban is igyekezett megakadályozni az évek óta tartó szórólapkampányokat, de szólásszabadságra hivatkozva nem tiltotta meg őket.
Azonban Észak-Korea szokatlan “mocorgása” a geopolitikai táblán aggasztó, és sokakban felkeltette a gyanút: az egész nem más, mint egy előre kitervelt hadmozdulat.
Észak-Korea ugyanis újra atom és háborús fenyegetéssé lépett elő, nemrég több ízben is ballisztikusa rakétákat lőttek ki próbaképpen.
Emiatt az ENSZ is összeült válság tanácskozni, az ENSZ főtitkárt pedig aggasztó helyzetről beszélt.
Az egész Észak-Korea jelenség egy bábjelenség. Kim Dzsongun nem véletlen barátkozott nem is olyan régen látványosan Donald Trump amerikai elnökkel.
A kazár maffia állhat amögött, hogy egy ország mögé bújva – melyet az egész világ elítél – egyfajta bábként felhasználva azt egy háborút robbantsanak ki.
Jelenleg ez zajlik, legalábbis minden jel erre mutat…
Aki nem lát a sorok mögé, nem tudja, hogy hol kezdődik el, és hol végződik a hatalom “kígyója”, mely irányítja és átszövi az egész világot, az persze csak azt láthatja az egészből, hogy Észak-Korea megint nem fér a bőrébe.
Az egész sokak szerint csak egyfajta figyelem elterés volt.
Ma ugyanolyan semmitmondó a viszonyuk, mint Dél-Koreával, holott nemrégiben még arról szóltak a hírek, hogy először a történelmükben fegyverszünetet köthetnek, tartósan, és biztonságosan…
Hogy mi várható a most kirobbant helyzet kapcsán, és hogy valójában kik is mozgatják a háttérben a szálakat, azt nehéz megmondani…
De előbb vagy utóbb, ki fog bújni a szög a zsákból.