A baleset után új kötelet rögzítettek a helyszínen, hogy az emberek tovább mászhassanak, miközben Hasszanon nem segítettek.
Szégyen, ami történt. Egy élő embert hagytak hátra, hogy csúcsokat döntsenek.
Miközben a norvég Kristin Harila azt ünnepli, hogy megdöntötte a fennálló csúcsot és nepáli segítőjével három hónap és egy nap alatt megmászták a világ mind a 14, 8000 méternél magasabb hegycsúcsát, a nemzetközi sajtó arról írt, hogy küldetésük utolsó mászásakor, a pakisztáni K2-n ők is magára hagytak egy szerencsétlenül járt teherhordót.
Ahogy arról a Hóhatár közösségi oldala is beszámolt, július 27-én közel száz ember jutott fel egyetlen nap alatt a K2 csúcsára a kereskedelmi expedíciós asszisztenciának köszönhetően.
Ugyanakkor a mászás emberéletet is követelt, a pakisztáni magashegyi teherhordó, Mohammad Hasszan ugyanis tisztázatlan okokból lecsúszott, és órákon át nem is próbálták megmenteni.
Azt mondta, mintegy 200 expedíció indult a csúcsra, de egyértelmű volt, aki aznap nem ér fel, annak idén már nem is lesz esélye erre.
Philip Flämig operatőr nem vágott neki a távnak, ugyanakkor egy drónról igyekezett lefilmezni a forgatagot.
Az alaptáborba visszatérve aztán olyan felfedezést tettek, amely mindkettőjüket mélyen megdöbbentette.
A felvételeken az látszott, hogy valaki egy haldokló férfi felsőtestét masszírozza közvetlenül napkelte után, nyilván azért, hogy megpróbálja életben tartani.
fél kettőkor néhány métert zuhant, és fejjel lefelé lógott egy olyan rögzített kötélen, amelyet társaival éppen ő szerelt fel a több ezer dolláros ügyfélkör számára.
K2, Bottleneck traverse. This section of the climb is INSANE. You spend several hours underneath a giant ice cliff in an exposed position at 8200m+, 1/3 normal oxygen levels & knowledge that many people slipped and fallen off from here. (1/2) pic.twitter.com/i0QFNM1kxb
— Everest Today (@EverestToday) August 5, 2023
A baleset után új kötelet rögzítettek a helyszínen, hogy az emberek tovább mászhassanak, miközben Hasszanon nem segítettek.
„Ott halt meg szerencsétlen, pedig csak három-négy ember kellett volna, hogy lehozzák. Nem voltam a baleset helyszínén. Ha láttam volna, segítettem volna rajta”
– mondta Steindl.
Szégyen, ami történt. Egy élő embert hagytak hátra, hogy csúcsokat döntsenek
– tette hozzá Steindl, aki szerint Harilán kívül két másik hegymászó is a rekordra törekedett, azaz a mászás előnyt élvezett az emberséggel szemben.
Harila diadalát később az alaptáborban megünnepelték, és ugyan Steindlt is meghívták, ő lemondott erről.
Nem mentem el, undorodtam tőle. Egy ember meghalt odafent
– nyilatkozta.