Sokkoló felfedezést tettek, az egész világunkat megrengetheti.
A holografikus elmélet úgy hangzik, hogy egy 2 dimenziós felületen megtalálható a világunk leírásához szükséges összes adat és pont.
Ezek, mint egy hologram, 3D-s képként vetülnek ki, ami az univerzumunk. Elméleti fizikusok szerint, ha az univerzumra úgy tekintünk, mint ami csak térbelinek tűnik, de valójában egy 2D-s objektum, akkor ez az elméleti fizika több komoly problémáját is megoldhatja.
De lehetséges egyáltalán, hogy az univerzumunk tényleg csak egy hologram legyen?
Ahhoz, hogy bizonyítékot találjanak, a kutatók több modellt is kifejlesztettek a holografikus univerzum elméletéhez.
Ezekkel 13 milliárd évvel tekintenének vissza az időben, vagyis az általunk megfigyelhető univerzum határáig. Itt, minden kezdetén, szeretnék vizsgálni, hogy igazuk lehet-e.
Csakhogy ezek a modellek a kvantumgravitáció elméletétől függenek, ami megkérdőjelezi a klasszikus gravitációt.
A holografikus elv szerint a gravitáció valójában vékony, vibráló húrokból származik, amik természetesen egy 2D-s univerzum hologramjai.
A modern teleszkópoknak köszönhetően a kutatók felfedezték, hogy az univerzumunk keletkezéséből származó kozmikus háttérsugárzás tele van adattal, ezt jobban megvizsgálva pedig össze tudták hasonlítani a megfigyeléseiket a kvantumelméletekkel.
Az egész hologram univerzum témakör azután lett igazán felkapva, hogy az argentin fizikus, Juan Martín Maldacena egy tanulmányában pont ezt az elméletet használta fel arra, hogy összekösse a részecskefizika húrelméletének húrjait és az általános relativitáselmélet geometriáját.
Erre ezelőtt senki nem tudott tényleges választ adni, de Maldacena a tanulmányával nemcsak megoldotta ezt a problémát, hanem megalkotta a holografikus elv egy konkrét megvalósítását is.