Végső választ adhatna rengeteg kérdésre…
Egy bizonyos dolgot szinte senki sem ért Stephen Hawkinggal kapcsolatban.
Ez a dolog pedig jelentősne növelhetnéa tudomány hatékonyságát számos betegséggel szemben.
Úgy is lehetne mondani, hogy talán ez a néhai Stephen Hawking egyik legnagyobb titka.
Az ALS rettegett betegség, nemrég egy magyar ügyvédnél derült ki hogy ebben szenved, ezért a strasbourgi bírósághoz fordult hogy engedélyezzék számára az eutanáziát.
Stephen Hawking 21 éves volt, amikor diagnosztizálták nála a betegséget.
A világhírű tudós összetört, amikor megkapta a diagnózist, és valószínűleg akkor még maga sem sejtette, hogy még hosszú évtizedekig fog élni.
Az orvosok csupán néhány évet jósoltak neki. Stephen Hawking esete igazi ritkaságnak számít, ugyanis az ALS-betegek mindössze 5%-a él 20 évnél tovább, az pedig, hogy valaki 50 évvel tovább éljen, szinte egyenlő a csodával.
Egy kanadai férfi, Steven Wells 40 évig élt a betegséggel.
Érdekesség, hogy Stephen Hawking képes volt elkerülni a demenciát, amelyet sok ALS-ben szenvedő ember tapasztal a betegség későbbi szakaszaiban. Hawking halála után egyébként több kutató is próbált rájönni, hogy mi volt a hosszú élete titka.
„Az ALS egy összetett rendellenesség, és minden út hihetetlenül változó. Globális csapatokkal dolgozunk ezeken a nagy adathalmazokon, és megpróbáljuk megérteni az egyes személyek klinikai útját, hogyan néz ki a genetikája, és minek voltak kitéve”
– mondta néhány éve Lucie Bruijn, az ALS-szövetség vezető tudósa.
A szakértő azonban elmondta azt is, hogy jelenleg nincs elegendő mintájuk, hogy konkrét következtetéseket vonjanak le a tényezőkről, amelyek lehetővé teszik, hogy az például Hawking és Wells ilyen sokáig éltek.
Azonban azt már biztosra tudják, hogy számít egy személy betegsége milyen motoros neuronokat érint, és a szemmozgást szabályozó motoros neuronok gyakran sokkal tovább ellenállnak az ALS-nek, mint az agyban és a gerincvelőben lévők.
Ha megértik hogy ezek a sejtek hogyan akadályozzák meg a halált, segíthet a tudósoknak megérteni a hosszú távú túlélést.
Az ALS Association szerint az ALS-ben szenvedő emberek csupán húsz százaléka él öt évig vagy tovább, és csupán 10 százalékuk marad életben 10 évnél tovább.
Ez a fontos dolog is közrejátszhatott.
Dr. Jeffrey Elliott, a Texasi Egyetem Délnyugati Orvosi Központjának neuromuszkuláris rendellenességekkel foglalkozó részlegének vezetője Hawking halála után elmondta, hogy szerinte a világhírű elméleti fizikus az ápolásnak és az orvosi ellátásnak köszönhetően élhetett 76 éves koráig.
Hawking éjjel-nappal gondozásban részesült, először a volt felesége viselte gondját, majd egy csapat ápoló segítette a mindennapjait.
A szakértő hozzátette, hogy sajnos ilyen gondozásban nem részesül minden ALS-beteg, hiszen rengeteg pénz szükséges hozzá.
Elliott tapasztalatai szerint az emberek, akik jobb ellátásban részesülnek, általában tovább élnek.
„A túlélés valóban attól függ, hogy milyen típusú orvosi és ápolási ellátásban részesülnek” – mondta.