Azt bizonyára te is tudtad, hogy a tudathasadásos betegeknél az egyes tudatok más-más jellemmel rendelkeznek, de arról hallottál már, hogy egészségi állapotuk is eltérhet, egymástól és a közös testtől egyaránt?
Egy 33 éves vak nőnek például van olyan személyisége, amelyiknek teljesen ép a látása.
Ezzel teljesen ellentmond a tudomány mai állásának…
A német pszichológusok, Hans Strasburger és Bruno Waldvogel vezetésével végzett kutatásban szereplő 33 éves nő disszociatív személyiségzavarban szenved – „mellesleg” pedig 20 éves korában, egy balesetben teljesen elvesztette a látását. Legalábbis eddig úgy tűnt.
Évekkel a balesetet követően a nőt személyiségzavara miatt kezelték a pszichiátrián.
A kezelés során 10, nevében, bevallott életkorában, nemében, hangjában, gesztusaiban különböző személyiséget sikerült rögzíteni, ami nem ritka az ilyen betegeknél.
Néhány évvel később azonban valami egészen furcsa dolog történt: a nő egyes személyiségei elkezdték visszanyerni látásukat.
A látó és vak fázisok között bizonyos esetekben azonban csupán másodpercek teltek el. A jelenség legegyszerűbb magyarázata természetesen a színlelés lenne, az tűnt ugyanis a legvalószínűbbnek, hogy a nő csak úgy tesz, mintha vak lenne, ahogy személyiségeket is színlelhet.
Az is felmerült, hogy a nő egyszerűen becsukja a szemét, vagy máshová néz a vak periódusokban, de ezt egy kontrollszemély végig ellenőrizte, így kizárták az ilyen jellegű csalást.
A szimulálás bizonyítására vagy cáfolására az orvosok újabb kísérleteket végeztek el, ezek pedig azt a meglepő eredményt mutatták, hogy a nő látásért felelős agyi területe egyszerűen nem reagál a vizuális ingerekre azokban az esetekben, amikor a vizsgálat vak személyiségek jelenlétekor történt.
A kísérlet során electroencephalogram (EEG) gép használatával vizsgálták a vizuálisan kiváltott válaszokat (VEP).
A VEP nem más, mint egy elektromos válasz, ami stimuláció hatására keletkezik az agykéregben, ha ez hiányzik, akkor feltételezhető az illetőnél a vakság.
A vizsgálati eredmények alapján a nő agya szokványos VEP válaszokat adott látó személyiségek esetén, vak személyiségek jelenléténél azonban a VEP-ek hiánya teljesnek mutatkozik.
A tudósok szerint a nő vakságának pszichogén eredetűnek kell lennie a változások gyorsasága miatt.
Nincs olyan ismert biológiai folyamat, ami ilyen gyors változást okozna a tökéletes látás és a teljes vakság között, hiszen a nő esetében a két állapot között egyes esetekben csak pillanatok telnek el.
Hacsak nem az elme ereje, amit sokan felvetettek már hasonló esetekben.
A Harvard Egyetem és sok más orvosi egyetem bizonyos kísérletekkel már igazolni tudta, hogy valóban képesek vagyunk a gondolatainkkal a környezetet, de még saját testünket is manipulálni.