Már látható a rémálom forgatókönyve, a jelek egyértelműek. A tudósok figyelmeztetnek.
A másfél éve tartó koronavírus-járvány egyik jól látható jellegzetessége, hogy az átkozott vírus újra és újra keresztülhúzza az emberek számításait.
A sorban most ott tartunk, hogy a nyugati társadalmak, élükön az Egyesült Államokéval elindultak az élet járvány utáni normalizálódásának útján. Messze nem biztos, hogy ez összejön
– véli Edward Luce, a Financial Times publicistája.
Ahogy az oltási kampányok kifulladnak, világossá vált, hogy a vakcinát elvből elutasítók megakadályozzák, hogy a társadalmak elérjék a 70-80 százalékos beoltottságot feltételező nyájimmunitást.
A két lépés előre, egyet hátra szabálya érvényesül, a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy az új vírusmutációk megjelenése gyorsabb lesz, mint ahogy a nyugati országokban halad a lelassult vakcináció.
Az USA-ban a változás legjobb jele, hogy Joe Biden elnök nem tudja teljesíteni azt az ígéretét, miszerint július 4-ére beoltják az amerikaiak 70 százalékát.
A Fehér Ház szerint lesz néhány hét csúszás, ám úgy tűnik az oltások felpörgetéséhez be kell keményítene a kormánynak, amely eddig kerülte az ezzel kapcsolatos kultúrharcot. Például előírhatják a hezitáló fiatalok oltási kötelezettségét az iskolakezdés előtt.
A legkínosabb lehetőség az, hogy a nyugati országok az őszi-téli időszakban belekényszerülnek egy újabb lezárási ciklusba.
A kormányok újra nehéz helyzetbe kerülhetnek, meg kell találniuk a választ az örök problémára, hogy a szabadságot vagy a biztonságot tartsák-e fontosabbnak.
Eddig előnyben részesítették a meggyőzést a kényszerrel szemben, inkább jutalmakat tűztek ki azoknak, akik megszúratják magukat, mint hogy büntették volna a vonakodókat.
Úgy tűnik azonban, hogy a még kimaradók – fiatalok, vallási csoportok, marginalizált rétegek – nem igazán érhetők el ezen a módon.
Sajnálatos módon a koronavírusnak van ideje, és van helye arra, hogy variálja önmagát. A világ legfejlettebb országait tömörítő G7 csoport 870 millió dózist ajánlott fel a fejlődő világ országainak, ami kétségtelenül több a semminél, de a tizedét sem éri el annak a 11 milliárdos mennyiségnek, amelyre szükség lenne.
Az USA félmillió dózis ajánlott, ám ennek csak felét szállítják idén.
Mindezt Oroszország és Kína kiegészítheti még egyszer ennyi vakcinával, ám ez is főként arra elég, hogy lepipálják a Nyugatot, amely gazdagsága ellenére nem tudott náluk számottevően nagyobb segítséget adni.
Vagyis az idő és az emberiség fejetlensége a koronavírus malmára hajtja folyamatosan a vizet.