Egy kínai nő korábban másodjára is elkapta, kérdés vajon az, hogy ez egyedi eset-e…?
Rengetegen azt kérdezik, hogyha a vírust egyszer elkapták, vajon elkaphatják-e újra?
Ezt nagyon nehéz megválaszolni. Az általános vélekedés az, hogy nem, mert kialakul az immunitás.
Ugyanakkor számoltak be olyan esetről, ahol bizonyíthatóan egy kínai nő másodjára is elkapta, ráadásul másodjára már bele is halt.
Ha lehetséges lenne az újrafertőzés, az a járvány kezelését, illetve a védőoltás kifejlesztését is jelentősen megnehezítené – állítják a szakértők.
Amikor a járvány még csak Kínában tombolt, de nem kellett sokat várni arra, hogy máshol is feltűnjenek hasonló esetek.
Az állítólagos újrafertőződés Kínán kívül egy japán nőnél jelentkezett először február végén, pár nappal később pedig egy dél-koreai nőről derült ki, hogy másodjára is elkapta a koronavírust.
Japánban aztán múlt vasárnap egy idős férfinél mutatták ki megint a fertőzést, akit február közepén a Diamond Princess fedélzetén diagnosztizáltak a vírussal
-számolt be róla az Index.
Kínában ennél is rosszabbnak tűnt a helyzet: egy februári cikk alapján Kuangtung tartományban a gyógyultak 14 százaléka nem sokkal később ismét megfertőződött és hasonlóan aggasztó volt az is, hogy egy február végén megjelent tanulmány alapján négy fertőzött vuhani egészségügyi dolgozóban
13 NAPPAL A TÜNETEK PRODUKÁLÁSA UTÁN IS KIMUTATTÁK A VÍRUST.
Ezek alapján jogosan merülhet fel az, hogy az új koronavírus képes a szinte azonnali újrafertőzésre, esetleg a vírus a lépfenéhez (anthrax) hasonlóan két fázisban lezajló betegséget okoz, ahol az első fázis végén úgy tűnik, mintha meggyógyult volna a beteg, kisvártatva azonban elkezdődik a második, erősebb fázis.
Pánikba esni egyelőre nem kell, számos kutatásnak kell még születnie a témában, hogy pontosabb képet kapjunk az újrafertőzésekről.
gy 2007-es kutatás szerint a SARS esetében durván két évig maradnak meg a szervezetben a SARS-specifikus antitestek, a MERS esetében pedig egy másik tanulmány szerint egy év alatt múlik el az immunitás.
Az egész világjárvány lecsengése tehát nagyon kérdéses.
Ha túl korán “elvonul”, akkor mi a garancia arra, hogy nem fertőz majd újra?