A tudósok megtalálták a Theia nyomait a Hold mélyén.
Több milliárd évvel ezelőtt a Mars és a Föld között létezhetett egy Ős-Föld, mely megfertőzhette élettel a bolygónkat.
A mostani kutatásban azonban a kutatók az izotópokat különböző mintákon vizsgálták, melyek a Hold különböző magasságú helyszíneiről származtak.
Ez alapján jutottak arra a következtetésre, hogy minél mélyebbről származik az adott kőzet, a rajta talált oxigén izotóp annál nehezebb – a Földön talált, hasonló viszonyokkal összevetve.
A kutatók szerint ez arra utal, hogy Theia idegen oxigén izotóp összetétele nem veszett el teljesen az ütközés következtében.
Vagyis az az elmélet is helyes lehet, hogy Theia a Naprenszeren kívülről érkezett.
Az adatok alapján tehát a Hold mélye őrizheti a legtisztábban Theia egykori összetételét.
A Hold kialakulására, a létezésére egyetlen elmélet létezik, mely ma megállja a helyét a rendelkezésre álló adatok alapján.
Mégpedig az, hogy egy gigantikus méretű, Földszerű bolygó keringett a Naprendszerünkben, valahol a Föld és a Mars között.
Vagyis a Theia több szakértő szerint is könnyen lehet, hogy a Földi élet eredeti otthona lehetett.
Az a kozmikus bölcsője az élővilágunknak, mely később megsemmisült.
Valójában ezért nem találják az élet pontos kialakulásának nyomait a Földön, és ezért nem egyértelmű ma sem, hogyan zajlott le az egész evolúciós fejlődésünk.
Vagy egyáltalán az, hogy a Földön a semmiből kialakultak az élethez szükséges feltételek.
Mert ezek az anyagok, az élet építőkockái talán nem is voltak soha jelen, csak a Theián, ami aztán valami miatt ütközött az élettelen Földünkkel.
Ez tulajdonképpen egyúttal azt is jelenti, hogy az emberiség ténylegesen otthona a Föld ugyan, de az Ős-otthona egy ma már nem létező bolygó…
A Kölni Egyetem német kutatói az Apollo–11, –12 és –16 által a Holdról hozott kőzetminták vizsgálatával megerősítették az oxigén izotópjai alapján, hogy a Theia és a Föld összeütközése valóban megtörtént.
Egy másik elmélet szerint a Theia tömege és sebessége nagyobb volt.
Az ős Földdel való ütközés során csak a Föld anyaga olvadt meg és annak egy részéből keletkezett a Hold, ezzel magyarázható a nagyfokú kémiai hasonlóság a jelenlegi Föld és Hold között. Az ős Theia anyaga az ütközésben nem olvadt meg, a Theia „lepattanva” tovább haladt.
Ha z utóbbi elmélet az igaz – bár a fenti eredmények ennek inkább ma már ellet mondanak – akkor a Theia az sem kizárt, hogy létezhet még valahol a távoli kozmoszban a végtelenben sodródva…