A legbotrányosabb kísérlet minden részletére fény derült!
“Az erősen radioaktív uránban lakozó energiát az emberi szervezet nem tudja hasznosítani, így a rengeteg kalória legfeljebb rekordsebességgel kialakuló rákos daganattá tudna átalakulni a testünkben…”
Ki tudja, most is mivel mérgezhetnek minket?!
Az amerikai Massachusettsben, azon belül is Walthamban található Walter E. Fernald Állami Iskola több mint száz diákja évekig tömte magába tudtán kívül a Quaker Oats zabpelyhét, amelyet egy nem túl etikus kísérlet keretében radioaktív vassal és kalciummal dobott fel a gyártó és a velük együttműködő MIT Egyetem.
És hogy miért? Hát azért, hogy a Quaker Oats bebizonyítsa, jobb zabpelyhet gyárt, mint a versenytársai.
Pedig már akor tudták, hogy a radioaktív sugárzás káros az emberi szervezetre nézve.
A középpontban az ugyancsak ekkoriban berobbanó müzliipar állt, amelynek szereplői tudományos bizonyítékokat akartak szerezni, hogy kijelenthessék, ők a legjobbak a piacon.
Quaker mindenáron be akarta bizonyítani, hogy nem ez az igazság, ehhez pedig remek partnerre találtak az MIT-nál és a Fernaldnál.
A gyártó által adott müzlit az MIT kutatói radioaktív jelölőanyaggal ellátott vassal vonták be, a tejbe pedig radioaktív kalcium került, amelyből egyébként külön injekciókat is kaptak a kísérletben részt vevő gyerekek.
Összesen három kísérletet végeztek, ebből kettő azt bizonyította, hogy a Quakernek nem kell aggódnia, mert a kalcium és a vas is hasonló ütemben szívódik fel, mint a gabonaliszt esetében,
a harmadik pedig bizonyította, hogy a kalcium a véráramból közvetlenül a csontokba kerül, ami a gyártó szempontjából nem volt fontos, ez lett viszont az alapja a csontritkulás későbbi kutatásának.
1993-ban azonban nyilvánosságra kerültek a kísérletek részletei, amelyekről aztán számos újság beszámolt, és nem kellett sok idő ahhoz, hogy az ügy számos áldozata is előkerüljön.
Az MIT kutatói a hivatalos meghallgatásokon jelezték, hogy a kísérletek során annyira alacsony dózisban tették ki sugárzásnak az alanyokat, hogy a rákbetegség kockázata nem volt nagyobb az átlagosnál.
Nme is kerüt elő olyan komolyabb lkísérleti alany, akinél bizonyíhatóan ez okozhatta volna a megbetegedést.
Ugyanakkor az egész mégis egy borzalmas emberkísérletre való predecens.
Jogosan merült fel, hogy miért pont az amúgy is kiszolgáltatott gyerekeken végezték ezeket a kísérleteket, ráadásul anélkül, hogy elmondták volna nekik az igazságot.
Az ügyből végül per is lett, 1998 januárjában pedig az MIT beleegyezett abba, hogy kártérítést fizessen harminc érintettnek, a Quaker viszont még ekkor is tagadta, hogy komolyabb szerepet játszott volna a kísérletekben.
Forrás: Telex