Közeledik a Föld hatodik tömeges kihalási időszaka: figyelmeztetnek a tudósok. Borzalmas eredmények mutatják, hogy a világuk haldoklik.
nem lehet nem észrevenni, hogy a viágunke yger keevsbebé válik.
A teljes ökoszisztéma már jelentősen sérült, a tápláléklánc már összeomlóban van.
A gerinces élőlények 80%-a a kihalás szélén áll.
A madarak nagy része elkezdett eltűnni a Földről, a rovarvilág szintén jelentős csökkenésen esett át.
Sőt, a bolygónk termőtalaja egyre inkább kimerülőben van, ami veszélyezteti globális szinten is a mezőgazdsaágot.
Egyszerűen nem tud az emberiség nyomása alatt megújulni a Föld és annak erőforrásai.
Az elmúlt 540 millió év során nagyjából ötször fordult elő idáig, hogy a Földön bekövetkezett változások következtében a bolygó elvesztette a legtöbb faját.
Ezeket tömeges kihalási eseményeknek nevezzük. Jellemzőjük, hogy gyakran követik az éghajlatváltozásokat, legyen szó szélsőséges lehűlésekről vagy felmelegedésekről,
de az aszteroidabecsapódások, valamint a vulkáni tevékenységek által is végbe mehetnek.
Kunio Kaiho — klímakutató — tanulmánya alapján minél drasztikusabban változott az éghajlat a történelemben, annál nagyobb volt a kihalás mértéke is. A globális lehűlési események esetében a legtöbb faj teljes eltűnése akkor következett be, amikor a hőmérséklet 7 Celsius-fokkal csökkent.
A felmelegedés esetében pedig akkor volt a legnagyobb probléma, amikor a hőfok 9 Celsiussal nőtt.
Ez lehet az eddigi legnagyobb tömeges kihalás.
Ez a becslés jelentősen meghaladja a korábbi feltételezések állításait, melyek szerint már a 5,2 fokos emelkedés is tömeges kihalást eredményezne a tengerekben, csak úgy, mint a korábbi alkalmakkor. Hogy ezt perspektívába helyezzük, az évszázad végére a modern globális felmelegedés várhatóan 4,4 Celsius-fokkal növeli majd a felszíni hőmérsékletet.
Az eddigi legnagyobb tömeges kihalás során az akkor élő fajok 95 százaléka tűnt el a Föld felszínéről, mindez hozzávetőlegesen 60 ezer év leforgása alatt.
A mostani felmelegedés azonban sokkal rövidebb idő alatt következik be az emberiség környezetszennyező magatartása miatt.
Szakértők meglátásai szerint elképzelhető, hogy nem a melegedés mértéke miatt tűnik majd el nagyon sok faj a hatodik kihalási eseményben, hanem mert annyira gyorsan történik, hogy az élőlények képtelenek lesznek alkalmazkodni hozzá.