Az oroszok az atomháború előtti helyzethez hasonlítják az ukrán válságot. Hamarosan eldördülhetnek az első lövések is…?
Január 10-én tárgyalnak egymással amerikai és orosz tisztségviselők az Ukrajna körül kialakult feszültségről – közölte egy washingtoni kormányszóvivő.
A NATO és Oroszország valószínűleg január 12-én egyeztet majd, egy szélesebb regionális találkozóra pedig január 13-án kerül sor.
Ezen Washingtonon és Moszkván kívül több európai ország képviselője is részt vesz – tette hozzá a szóvivő.
Oroszország 2021 májusa óta hozzávetőlegesen százezer katonát vezényelt az ukrán határ közelébe, a nyugati országok pedig attól tartanak, hogy támadásra készül a szomszédja ellen a Krím félsziget 2014-es annektálása nyomán
– számolt be az MTI.
A névtelenül nyilatkozó amerikai tisztségviselő megjegyezte, hogy a találkozókon Oroszország és a Nyugat is jelezheti a másik tevékenységére vonatkozó aggodalmait.
Egyúttal aláhúzta, az Ukrajnára vonatkozó döntésekből nem fogják kihagyni a kijevi vezetést.
Fehér Ház korábban jelezte: aggódik amiatt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleg Ukrajna lerohanására készül. Egy ilyen akciót gyors és könyörtelen szankciók követnének.
Oroszország cáfolta, hogy invázióra készülne Ukrajna ellen. Álláspontja szerint Ukrajna és a NATO egyre szorosabb együttműködése élezte ki a feszültséget. A Kreml
A JELENLEGI HELYZETET AZ 1962-ES KUBAI RAKÉTAVÁLSÁGHOZ HASONLÍTOTTA, AMIKOR A VILÁG AZ ATOMHÁBORÚ SZÉLÉRE SODRÓDOTT.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta:
Oroszország el akarja kerülni a konfliktust, de azonnali választ vár az Egyesült Államoktól és szövetségeseitől a biztonsági garanciákra vonatkozó követeléseire.
Az ukrán vezetés szinte biztos benne, hogy Oroszország nem a szárazföld felől fogja megtámadni Ukrajnát egy esetleges támadáskor, hanem az Azovi-tenger irányából. Az esetleges támadásról Olekszij Danilov, a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára beszélt.
Amolyan partraszállás jöhet tehát, csak orosz módra.
Ha ez bekövetkezik, azzal pedig tulajdonképpen kezdetét veheti korunk legnagyobb, legközelebbi háborúja.
Az ukrán haderő akkor is visszavág, ha abból az irányból indulna el az orosz offenzíva – fogalmazott a védelmi tanács titkára.
Ezzel bevonódnának minden bizonnyal más országok és és Joe Biden sem nézné tétlenül, ahogyan a NATO sem.
Ezzel pedig a harmadik világháború indulna meg, Magyarországtól nem messze, amiben hazánknak is “oldalt kell” foglalnia majd.