Erre a koronavírus után még nem volt felkészülve a világ…
A növekvő áramellátási válság Kínában áramszüneteket okoz a háztartásokban, és a gyárakat a termelés leállítására kényszeríti, ami azzal fenyeget, hogy lelassítja az ország hatalmas gazdaságát, és még nagyobb terhet ró a globális ellátási láncokra.
Az ország ipari központjainak cégei azt mondták, hogy korlátozzák energiafogyasztásukat az áramigény csökkentése érdekében, jelentette az állami média. Egyes házakban megszakadt az áramellátás, és állítólag a liftekben csapdába estek az emberek.
A “váratlan és példátlan” áramkimaradás hét északkeleti tartományt érintett hétfőn, írja a Global Times, az állami bulvársajtó. Az újság kedden arról számolt be, hogy Hejlungcsiang, Csilin és Liaoning tartományokban az áramellátás arányosítása “komoly zavarokat okozott az emberek mindennapi életében és az üzleti tevékenységekben”.
Az áramhiány a déli Kuangtung tartományt is sújtotta, amely jelentős ipari és hajózási központ. A helyi tisztviselők hétfőn azt mondták, hogy sok cég hetente két-három napot dolgozik az áramkereslet csökkentése érdekében.
A kínai State Grid Corporation áramszolgáltató hétfőn közölte, hogy “mindent megtesz, hogy megvívja az áramellátás kemény csatáját,” és mindent elkövet a lakossági fogyasztás biztosítása érdekében.
Kínát hasonló áramellátási válság sújtotta júniusban, de a helyzet egyre rosszabb. Az ország iparágai óriási nyomás alatt vannak az emelkedő energiaárak és Peking miatt a szén-dioxid kibocsátás kezelése következtében.
Kína, a világ legnagyobb szennyezője megpróbál eleget tenni annak az ígéretének, hogy szén-dioxid kibocsátása 2030 előtt elérje tetőpontját. Ez megköveteli, hogy tartományai kevesebb fosszilis tüzelőanyagot használjanak fel a gazdasági teljesítmény eléréséhez, például kevesebb szenet égetve az energiatermeléshez. Ugyanakkor a világgazdaság kilábalása után a kínai gyártmányú termékek iránti kereslet megugrott. Az eredmény pedig az lett, hogy nincs elég áram az igények kielégítésére.
A nagy nemzetközi beszállítók arra készülnek, hogy mindez hatással lesz azokra a vállalkozásokra, amelyek már szembesülnek a hiányok és a globális szállítási késések okozta kiesésekkel.
A Pegatron – egy tajvani cég, amely alkatrészeket gyárt és iPhone-t szerel össze az Apple számára -kedden közölte, hogy együttműködik a “helyi (kínai) kormányzati politikákkal” az “energiatakarékos mechanizmusok aktiválása és a termelés csökkentése érdekében”.
A Pegatronnak nagy gyára van a kelet-kínai Kunshan városában, ahol a tajvani média arról számolt be, hogy a hatóságok korlátozzák az áramellátást.
Dale Gai, a Counterpoint Research igazgatója szerint az energiaellátás racionalizálása új fejtörést okozhat a technológiai ellátási láncban, bár valószínűleg nem olyan súlyos, mint a világméretű számítógépes chiphiány, amely az autóktól és a mosógépektől kezdve egészen az elektronikai cikkekig mindent érint.