Akár élet is lehet a felszínén, és értelmes, fejlett civilizáció is létezhet rajta.
Egy nemzetközi csillagászcsapat nemcsak felhőket észlelt a távoli WASP-127b exobolygón, hanem példátlan pontossággal meg is tudta mérni a magasságukat.
Dr. Romain Allart tartott előadást az idei Europlanet Tudományos Kongresszuson (EPSC), ahol bemutatta, hogy az űrből és a földi távcsőből származó adatok kombinálásával a csapat hogyan tudta felfedni a bolygó légkörének felső szerkezetét.
Ez megnyitja az utat sok más távoli világ hasonló tanulmányozásához.
A több mint 525 fényévre található WASP-127b egy Szaturnuszhoz hasonló tömegű óriásbolygó, amely nagyon közel kering a napjához.
A csapat megfigyelte, ahogy a bolygó elhalad a csillaga előtt, hogy észleljék azokat a mintákat, amelyek a csillagfénybe ágyazódnak, amikor átszűrődik a bolygó légkörén, és megváltoztatják a kémiai összetevők.
Az ESA/NASA Hubble Űrtávcső (HST) infravörös megfigyeléseinek és az ESPRESSO spektrográfból származó látható fénymérések kombinálásával az Európai Déli Obszervatórium chilei Nagyon Nagy Teleszkópjával a kutatók képesek voltak a légkör különböző régióinak vizsgálatára. Az eredmények néhány meglepetést hoztak.
“Először is, mint korábban az ilyen típusú bolygókon, megállapítottuk a nátrium jelenlétét, de sokkal alacsonyabb magasságban, mint vártuk.
Másodszor, erős vízgőz jelek voltak az infravörösben, de látható hullámhosszon egyáltalán nem.
Ez azt jelenti, hogy az alacsonyabb szinteken lévő vízgőzt olyan felhők árnyékolják, amelyek látható hullámhosszon átlátszatlanok, de átlátszóak az infravörös sugárzáson,”
-mondta Allart, a tanulmány vezető munkatársa.
A két műszer összesített adatai lehetővé tették a kutatók számára, hogy a felhők magasságát olyan légköri rétegre szűkítsék le, ami 0,3 és 0,5 millibár közötti nyomású.
“Még nem ismerjük a felhők összetételét, kivéve, hogy nem vízcseppekből állnak, mint a Földön,”
– mondta Allart.
“Azt sem értjük, miért található a nátrium váratlan helyen ezen a bolygón.
A jövőbeli tanulmányok nem csak a légkör szerkezetéről fognak többet megtudni, hanem a WASP-127b-ről is, amely lenyűgöző helynek bizonyul.”
A csillaga körüli teljes körpályát körülbelül négy nap alatt teszi meg a WASP-127b, ami 600-szor nagyobb besugárzást kap, mint a Föld, és akár 1100 Celsius fokos hőmérséklet is lehet a felszínén.
A bolygó a Jupiterhez képest 1,3-szor nagyobb sugárral rendelkezik, a tömege viszont csak egyötöde, így a valaha felfedezett egyik legkevésbé sűrű exobolygó.
Az ilyen jellegű szerkezet megkönnyíti a megfigyelését, így a WASP-127b ideális jelölt a légköri jellemzésen dolgozó kutatók számára.
A csapat ESPRESSO műszerrel végzett megfigyelései arra is utalnak, hogy a Naprendszerünk bolygóival ellentétben a WASP-127b nemcsak a csillagával ellentétes irányban kering, hanem az egyenlítői síktól eltérő síkban is.
“Az ilyen igazodás váratlan egy forró bolygó esetében egy régi csillagrendszerben, és egy ismeretlen társ okozhatja,”
– mondta Allart.
“Mindezek az egyedi jellemzők teszik a WASP-127b-t olyan bolygóvá, amelyet a jövőben nagyon intenzíven fognak tanulmányozni.”