Újabb országban szigorították az AstraZeneca használatát. Eközben a vállalat átnevezi a vakcinát…
Zajlik a “kármentés” és a termékük “újrapozicionálása”?
A szakértők szerint a vérrögök e ritka formája a vakcina badását követő 4-20 napban keletkezik, a tünetek pedig agyi érkatasztrófára (stroke) vagy szívrohamra hasonlítanak.
Mi is egyetértünk azzal, hogy a vakcina beadásának minden korcsoportban több előnye van, mint lehetséges hátránya, de nekem még ez is kevés. Pontosabb adatokat szeretnék látni
– nyilatkozta Dr. Joss Reimer, az egyik kanadai egészségügyi akciócsoport vezetője.
Ma egyébként a német egészségügyi vezetők Berlinben és Münchenben is úgy döntöttek, hogy egyelőre ők is csak a 60 év felettieket engednek beoltani az AstraZenecával.
Az EU egészségügyi szakhatósága továbbra is azon a véleményen van, hogy a ritkán előforduló súlyos mellékhatás ellenére is mindenkinek érdemes beadatni a vakcinát.
Az AstraZeneca oltóanyagával egyébként már jóval több mint 20 millió embert oltottak be a világon, többségüket az Egyesült Királyságban.
Magyarországra eddig 448 ezer AstraZeneca érkezett. Kezdetben a 18-59 éves korosztály kaphatta meg, március elejétől az idősebbeknek is engedélyezték.
Itthon nincs ismert vérrögképződéses eset ezzel a vakcinával kapcsolatban.
Az év végéig még 6 millió oxfordi vakcina érkezhet az országba.
Eközben a cég átnevezteti a vakcináját, ám tagadják, hogy ennek az átnevezésnek köze lenne ahhoz, hogy a lehetséges mellékhatások miatt a nagy botrányba keveredett oltóanyaggal kapcsolatban meglehetősen bizalmatlanok az emberek…
Mostantól kezdve Vaxzevriának hívják az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett oltóanyagot.