Most tényleg lehet, hogy rátalálhattunk a földönkívüliekre. Nagy horderejű bejelentések várhatók?
A Földünkhöz hasonló összetételű, de valamivel nagyobb tömegű exobolygókat (azaz Naprendszeren kívüli bolygókat) szuperföldeknek nevezték el a csillagászok. Maximálisan 10 földtömegű planétákat sorolnak ebbe a kategóriába.
A jelenlegi mérések segítségével nehéz eldönteni, hogy egy-egy szuperföldnek milyen lehet az összetétele és a belső szerkezete. További fontos kérdés, hogy működik-e rajta lemeztektonika, amely jelentős tényező a globális anyagkörforgás és az élet kialakulása szempontjából.
Nemrégiben egy olyan exobolygóra bukkantak, amin egyre valószínűbb, hogy élet lehet.
Az egyik ilyen szuperföldet, amelyen valószínűleg folyékony víz található és alkalmas lehet az életre 2019 közepén fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport.
A Hydra csillagképben lévő exobolygójára a NASA úgynevezett TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) műholdjával bukkantak. Az égitest nagyjából 31 fényévnyire (2,9328264465 × 1014 kilométernyire) van a Földtől.
Az exobolygó a GJ 357 d nevet kapta, és úgy vélik átmérője nagyjából a kétszerese a Földének, a tömege pedig hatszorosa. Az anyacsillagának külső, lakhatósági zónájában foglal helyet.
Több mint valószínű, hogy víz és élet van rajta.
Az még egyelőre talány, hogy milyen szintű élet lehet rajta.
Egyesek azt sem tartják kizártnak, hogy magasan fejlett szintű életnek ad otthont a bolygó.
Bizonyos tudósok már azt is felvetették, hogy jeleket és üzeneteket kellene a bolygó felé sugározni, hátha érkezik “viszontválasz”.
Azonban mire elérnének oda a jeleink, addigra több mint 100 év vagy több is eltelne minden bizonnyal – így ez a fajta kommunikáció meglehetősen nehézkes