Egy orosz-indiai expedíció két ősi rituális komplexumot fedezett fel egyedi kőfigurákkal egy felső himalájai tartományban, mondta Vjacseszlav Mologyin, az Orosz Tudományos Akadémia Régészeti és Néprajzi Intézetének igazgatóhelyettese.
Orosz tudósok egy csoportja két, korábban ismeretlen civilizációhoz tartozó rituális komplexumot fedezett fel a Himalája csúcsain. A leletek a középkorig, vagy még régebbre nyúlnak vissza, állítják kutatók.
“Két rituális komplexumot fedeztünk fel, amelyek a hegyek távoli és magas területein helyezkednek el, amelyek nem könnyen elérhetőek. Körülbelül 200 lovas szobrot találtunk a szentélyben, és sajátosságuk az, hogy néha egy lovon nemcsak egy lovas ül, hanem kettő, három vagy négy is,”
– mondta Mologyin.
Az összes szobor ugyanabban a stílusban készült és gazdagon díszített, bár mindegyik egyedi. A felfedezés semmihez sem hasonlít, amit valaha láttak a kutatók -írja az ÚjVilágtudat.
A szentélyek közelében a régészek számos vízforrást és más kőszerkezetet is felfedeztek, amelyek – mint a kutatók vélekednek – a vallási komplexumokkal állnak kapcsolatban.
A felfedezés szenzációs, mivel egy rég elveszett civilizációról van szó, amely a Himalájában fejlődött ki.
Egyelőre nem világos, hogy milyen civilizáció áll ennek az örökségnek a hátterében
– mondja Mologyin, mert semmi hasonlót nem láttak az indiai művészetek történetében.
“Ez egy olyan populáció lehetett, amely hirtelen jelent meg a Himalájában, távoli területeken telepedett le és hagyta maga után ezt a nyomot,” – mondta a kutató.
Mologyin szerint az eredmények meglepőek és fantasztikusak. “Úgy tűnt, hogy már mindent tudunk Indiáról, de a tudományos közösség valójában először hallott róla. Nincs publikálva. A megállapítás azt mutatja, hogy nem tudunk mindent a bolygóról,” – fejezi be a tudós a RIA Novosti által kiadott nyilatkozatban.
A himalájai szobrok a régészeket a heftaliták, vagy fehér hunok érméin talált portrékra emlékeztették, ezt a népet az erőteljes arcvonások, a nagy, hosszú, egyenes orr és az egynesen felnyírt tarkó jellemzi. Ez utóbbi tulajdonság a koponya deformációjának hagyományaival hozható összefüggésbe, amelyeket számos ősi törzs átvett.
Az orosz tudós, Natalia Polosmak vezette expedíció három éve tartózkodik Indiában. A legutóbbi expedíció során nehéz körülmények között végeztek tanulmányokat India és Pakisztán határán. Kutatásukat az Orosz Tudományos Akadémia Régészeti és Néprajzi Intézete finanszírozza az Orosz Tudományos Alaptól és a német Henkel Alapítványtól kapott támogatásokkal.
Forrás: ÚjVilágtudat